Ko je izumio kozmetiku?

Jeste li se nekada zapitali kada je izumljena prva maskara? Ili puder? Ili ruž? Istina je da se kozmetika razvijala stoljećima, a svoju ekspanziju je doživjela zahvaljujući, ni više ni manje, nego slavnim glumicama u Hollywoodu…
7500 prije nove ere u Egiptu se koriste ”kreme za sunčanje”
Pa, nisu to ustvari prave, današnje kreme za sunčanje. Naime, naučnici su pronašli ispisane tragove o nekadašnjim egipatskim pastirima i lovcima koji su čuvajući ovce štitili svoju kožu od sunca drobljenjem ricina, trljajući njegovo ulje kao što mi mažemo današnje kreme. Iako nisu znali ništa o štetnim UV zracima, ovo je bila njihova mjera predostrožnosti.
3500 prije nove ere upotrijebljen prvi make up za oči
Žene u Egiptu i Mesopotamiji su koristile kanu da bi oslikale ruke i noge. Svoje oči su oslikavale posebnom olovkom za oči izrađenom od smjese rude, malahita i antimona. Vjerovale su da na taj način udaljavaju nesreću od sebe, ali istina je da je ova smjesa otrovna te da može izazvati trovanje. Olovkom su iscrtavali uglove očiju baš kao što se to koristi i danas.
1370 prije nove ere kraljica Nefretiti koristi lak za nokte
Nefertiti, kraljica Egipta, započela je trend koji je je ostavio trag sve do danas. Naime, ona je oslikavala svoje nokte na prstima nekom vrstom crvenog laka. U one dane samo je osobama iz kraljevske loze bilo dopušteno nositi crveni lak, a slikanje noktiju je bila izvanredna ideja.
750 prije nove ere žene u Grčkoj koriste boje za kosu
Prvi dokumentirani dokaz da su žene i u ta davna vremena koristile boje za kosu dolazi upravo iz Grčke. Žene su bojile svoju kosu u crno, te koristile olovni bijeli prah na koži kako bi izgledala čisto bijela. Upravo ovaj prah je bio preteča današnjih pudera za lice i tijelo.
10 godina nove ere Ovidije napisao priručnik ljepote
Rimski pjesnik Ovidije napisao je prvu svjetsku knjigu o kozmetici. On je savjetovao da maska napravljena od ječmenog brašna i jaja daje zdrav i gladak izgled kože.
200 Galen izmišlja kremu
Grčki liječnik Galen napravio je smjesu od vode, maslinovog ulja i pčelinjeg voska za umirenje i hlađenje kože. Bila je to preteča današnjih recepata za kreme.
1580 Kraljica Engleske boji kosu u crveno
Kraljica Elizabeta I obojila je kosu u crveno i izbijelila svoju kožu. Pogledate li film ”Elizabeta I” primijetit ćete koliko joj je koža bila bijela.
1660 ”Sredstva protiv bubuljica”
U tom periodu je u Engleskoj postalo moderno da žene oslikavaju svoje lice, tako što nacrtaju malu zvijezdu, mjesec ili sunce u obliku crne mrlje. Vojvotkinja od Newcastlea je postavila ovaj trend a ustvari je to bila njena metoda da prikrije brojne mrlje i bubuljice na licu.
1700 Sobe za puderisanje – za nju i njega
I muškarci i žene su u osamnaestom stoljeću u Britaniji imali sobe za puderisanje isključivo napravljene samo za njih. U tim sobama su držali perike, određenu kozmetiku i puderisali lica. Žene su u krevet nosile rukavice i stavljale nauljene krpe na čelo kako bi spriječile bore.
1840 Imperativ – prirodan izgled
Na početku strogog viktorijanskog doba, šminka je izašla iz mode. Smatralo se da je to nešto što ulgledne žene nikad ne bi nosile. Šminka je bila dozvoljena plesačima i zabavljačicama, ali prave žene trebale su zadržati svoj prirodan izgled.
1886 Avon kataloška prodaja
David McConnell je pokušavao prodati antologiju Shakespeareovih djela ljudima u SAD-u. Kao gratis poklon odlučio je dati bocu parfema onima zainteresiranim. Ispostavilo se da njegovi klijenti vole više parfeme, nego knjige. Došao je na ideju da započne proizvodnju kozmetike koja će biti kataloška prodaja. Nešto više od pedeset godina preimenovao je tvrtku u Avon po imenu rijeke koja je tekla kroz središte Stratford-on-Avon, u Engleskoj, gdje je pjesnik rođen.
1916 Lak i ruž za usne u trgovinama
1916. je lak za nokte u raznim bojama predstavljen prvi put u SAD-u. Doživio je takav uspjeh da je uslijedila masovna proizvodnja lakova u nekoliko boja, kao i ruževa za usne.
1920 Filmovi donose ekspanziju kozmetike
Dvadesetih godina prošlog stoljeća, istaknute glumice u Hollywoodu su postale veoma uticajne. Njihova lijepa lica i izgled su mnoge djevojke željele kopirati. Prodaja kozmetičkih proizvoda je skočila, a izbor povećan. Zaobljene obrve, sočne usne i svijetle boje uveliko su bile u modi.