Prirodna kozmetika – istine i zablude

Nakon što su u dječijim kupkama, ali i ostalim kozmetičkim proizvodima pronađene opasne hemikalije, potražnja za prirodnom kozmetikom je eksplodirala. Na policama se danas može pronaći mnoštvo prirodnih proizvoda za koje mnogi misle da su sigurniji nego oni konvencionalni. Istražili smo šta je ustvari ustvari prirodna kozmetika? Da li je uopšte prirodna i da li je sigurnija od one uobičajene?
Kozmetičke oznake: Da li ”prirodno” zaista znači prirodno?
Oznake u kozmetici nisu tako jasno definirane, kao što je to slučaj sa ishranom. Svaka kompanija može legalno da označi šampon ”botaničkim” ako mu je dodan sintetički aloe miris. Miris aloe vere, nakon svega jeste ”botanički”. Drugačije oznake, one poput ”inspirisano prirodom” i ”prirodno” ne znači ništa konkretno. Neki ”prirodni” proizvodi sadrže prirodne sastojke; drugi, ne. Znači da ”prirodno” nije legalno i pravno obavezujuća oznaka.
Što se tiče organskog, postoji nekoliko različitih organizacija koji odobravaju organske certifikate, ali i oni uzimaju u obzir različite standarde. Na primjer, organizacija koji stoji iza Ecocert oznake će dati potvrdu nekim proizvodima koji sadrže petrohemikalije; kao i nekolicini takozvanih ”organskih” proizvoda koji sadržavaju 1,4 –dioksin, kontraverznu hemikaliju otkrivenu u dječijim proizvodima. Oznaka ”Natural” znači da su neki od sastojaka prirodni (bez sintetičkih dodataka), ”All Natural”, svi sastojci su prirodni, dok ”Organic” označava da su svi sastojci uzgojeni organskom metodom.
U teoriji, prirodna kozmetika ne smije sadržavati nikakve sintetičke dodatke, emulgatore, mirise, boje i parafine. Koriste se najčešće ručno pripremljeni ekstrakti ljekovitih biljaka, biljna i eterična ulja, voda i alkohol nastao ekstrakcijom bilja. Na primjer, Earths Beauty’s korektor sadrži cink oksid, organsku jojobu, pčelinji vosak, liskun i željezni oksid. Najveća razlika, recimo između prirodnog i običnog dezodoransa jesu konzervansi.
U klasičnim dezodoransima se koriste hemijski konzervansi, od kojih su neki potencijalno opasni. Triklosan i Parabeni, na primjer, se usko povezuju sa rakom i nepravilnostima endokrinog sistema. Drugi proizvodi, poput laka za kosu i nokte, sadržavaju Phthalate, estere koji mogu omesti endokrine procese, te oštetiti reproduktivni sistem. Prava prirodna ili organska kozmetika ne smije sadržavati nijedan od ovih sastojaka.
Opće mišljenje je da prirodna kozmetika ima kraći vijek trajanja, s obzirom da ne sadrži konzervanse. Mnogi smatraju da je zbog toga zdravija od konvencionalne. Međutim, ne postoje konkretni dokazi da štetni sastojci u određenim kozmetičkim proizvodima mogu loše djelovati na naš organizam kada se nalaze u ”kozmetičkoj” formi.
Također, malo je dokaza koji pokazuju da je prirodna kozmetika bolja za kožu ili kosu od one uobičajene. Ustvari, jedino područje gdje prirodna kozmetika odstupa od konvencionalne jeste eko savjest – ako je zasnovana na organskim principima. Organska kozmetika je napravljena na način da poštuje okoliš.
Ohrabrujuća činjenica jeste da ipak postoji mnošto kozmetičkih brendova koji su uistinu prirodni. Najvažnija je da se prije kupovine odlučite na istragu o prirodnim brendovima. Na primjer, ako odete na Lush internet stranicu (popularni prirodno kozmetički brend) i pogledate sastojke za King of Skin Body Butter, primijetit ćete da se u njegovom sastavu nalaze samo prirodna ulja, te kakao i shea maslac.
S druge strane, ako želite prirodnu kozmetiku, bez mukotrpnog istraživanja, evo prijedloga: napravite svoju ”kućnu” kozmetiku. Donosimo vam nekoliko jednostavnih recepata kako početi:
- Sredstvo za čišćenje kože: Kombinujte 1 kašičicu maslinovog ulja, 1 kašičicu meda i dvije kašičice jabučnog ocata. Stavite smjesu na lice i ostavite da stoji 15 minuta. Isperite dobro.
- Piling za tijelo: Kombinujte 1 šoljicu šećera od šećerne trske, 1/2 šoljice maslinovog ulja, 10 kapi eteričnog ulja. Nanesite piling na mokru kožu tokom tuširanja.