x
Samo sekundica...
Mame & bebe Zdravlje

Koliko vježbe djeca doista trebaju?

Koliko vježbe djeca doista trebaju?
  • Objavljeno23/10/24.

Fizička aktivnost godi svakom djetetu bez obzira da li je u pitanju skakanje, trčanje ili penjanje. Ona je  bitna kako za njihov pravilan fizički razvoj, tako i za onaj mentalni. Pitanje je samo koliko je dnevne vježbe potrebno vašem djetetu?

Većina male djece ima bezgraničnu energiju, bar kada su u pitanju aktivnosti koje vole. Stalno trčkaraju, nemaju mira, skakuču i penju se na sve što stignu. Njima je to urođen način ponašanja koji im pomaže da na taj način upoznaju svijet oko sebe. Ali to nije sve, jer oni isto tako imaju mogućnost da steknu dobre predispozicije za pravilan rast i razvoj. Roditelji bi trebali poseban značaj dati fizičkoj aktivnosti svoje djece, te im osigurati vježbe koje su im potrebne za njihov zdrav razvoj.

Vježbanje pomaže psihičkom razvoju

Pod vježbanjem se podrazumijeva svaka fizička aktivnost kojom se u toku dana bavi vaše dijete. Same vježbe su bitne za razvoj fizičke snage, mišića i pravilan rast tijela kao i kardiovaskularnog zdravlja i smanjenja rizika od hroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2.

Onda kada vaše dijete se ”zapuše” i počne dahtati od trčanja, to nije dobro samo za njegovo tijelo, nego i za njegov mentalni sklop. Naime, dokazano je da fizička aktivnost pomaže vašem djetetu da bolje razmišlja, povećava se sposobnost koncentracije i boljeg pamćenja. Pored toga, vježbanje utječe i na raspoloženje djeteta. Ona djeca koja su veoma fizički aktivna su više raspoložena i imaju veoma pozitivan odnos prema svijetu i ljudima oko sebe.

Koliko djeca trebaju vježbati?

 

Većina stručnjaka preporučuje da djeca, kao i adolescenti trebaju vježbati bar jedan sat svaki dan. Te vježbe trebaju biti sastavljene od različitih aktivnosti poput  aerobne (trčanje, skakanje, vožnje bicikla, plesa ili neke druge vježbe povezane s kardiovaskularnim sistemom vašeg djeteta), jačanje mišića (penjanje ili druge radnje koje preopterećuju mišiće izvan njihovog normalnog rada) i jačanje kostiju (skakanje, trčanje i druge akcije koje stavljaju snagu na mišiće).

Naučnici smatraju da djeca trebaju svakodnevno provesti pola sati baveći se odabranim vježbama i sat vremena onim neobaveznim, te da ne bi trebali više od sat vremena biti u jednom položaju, osim za vrijeme spavanja.  Djeca u dobi od 5 do 12 godina bi trebala dnevno barem jedan sat aktivnosti ili većinu dana u tjednu.

Ako nemate ideja kako u život vašeg djeteta uvesti više fizičke aktivnosti, pokušajte s  našim savjetima.

Ako vaše dijete ide u vrtić ili obdanište (pogotovo ako je cjelodnevni program) provjerite da li ima dovoljno unutrašnjeg i vanjskog prostora za razonodu, ali i dovoljno igračaka i različitih struktura za penjanje. Do dobi od tri godine, većini djece treba lijepo i široko otvoreno dvorište za igranje, voženje bicikla i penjanje.

Smanjite upotrebu kolica za bebe

Kolica za djecu roditeljima olakšavaju život, ali važno je da u dužim šetnjama pokušate ograničiti njihovu upotrebu za dijete. Ono će samim time dobiti veliku pomoć i naviku hodanja uz vas umjesto u kolicima. Uvijek je lakše kada to napravite kao ”avanturu kroz šetnju” kao igricu s djetetom u kojoj tražite zanimljive stvarčice uz put ili se možete pretvarati da istražujete susjedstvo.

Važni su i prijatelji

Nedavne studije pokazuju da veliki utjecaj na fizičku aktivnost kod djece mogu imati i njegovi prijatelji kao i socijalno okruženje. Pogledajte šta se događa na igralištu, s kim se druži i uvjerite se da se vaše dijete osjeća ugodno i motivirano u igri.

Ograničite gledanje TV-a

Podrazumijeva se da nasuprot vježbanju i aktivnom životu vašeg djeteta stoji televizija zbog koje većina djece napušta igru i zabavu. Stoga je veoma bitno da ograničite vrijeme gledanja televizije na samo jednom u danu ili samo vikendima.

Spavanje i dobra hrana

Svako dijete treba energiju za igru, stoga provjerite da li ono spava dobro. Jednogodišnjaku je potrebno 13-15 sati sna dnevno, 12-14 sati za dvogodišnjake i najmanje 11-12 sati sna dnevno za predškolsku djecu, a podrazumijeva se da pri tome uzimaju puno zdrave hrane i puno vode.

(woman.ba)”

Podijeli: