Prirodni (an)afrodizijaci

Iako je njihova glavna uloga smanjenje i potiskivanje spolnog nagona kod čovjeka, anafrodizijaci imaju i niz drugih značajnih uloga. Jedna od njih je i regulacija, odnosno vraćanje u ravnotežu čovjekovog libida, bez obzira da li se on nalazio ispod ili iznad granice normale…
Poznato je da anafrodizijaci suprotno od afrodizijaka otupljuju, odnosno smanjuju libido čovjeka. Međutim, pod ovim pojmom mnogi svrstavaju i one vrste koje na određeni način regulišu prirodni seksualni nagon čovjeka, bez obzira da li je on ispod ili iznad granice normale. Iako mnogi pojam anafrodizijak usko vežu uz pojam koji označava smanjenu seksualnu želju, to ne mora biti slučaj. Naime, određene vrste zaista umanjuju seksualnu želju, ali samo onda kada je bude previše. Druge, pak, regulišu libido, i u onom slučaju kada je on smanjen, vraćaju ga u normalu.
Alkohol i duhan se ubrajaju u uobičajene anafrodizijake. Recimo, alkohol u početku otupljuju mentalne inhibicije, a kasnije i fizička uzbuđenja. Pored toga, morfin i određeni antidepresivni lijekovi se u ovu svrhu daju seksualnim prestupnicima kada odsluže zatvorsku kaznu. Prirodni anafrodizijaci su u masovnoj upotrebi, a mnogi od njih se koriste u kuhinjama širom svijeta.
Hmelj
Ovo je poznata sirovina za proizvodnju piva kojom se dobiva karakteristična aroma i gorak okus. Mladi izdanci hmelja koriste se kao povrće pod nazivom “”hmeljeva šparoga””. Moderna istraživanja pokazuju da ekstrakt hmelja opušta glatke mišiće, posebno one probavnog trakta. Zbog toga se koristi u kombinaciji sa drugim biljem za liječenje takvih poremećaja. Uz to, dobar je protiv stresa i napetosti, a već odavno je poznat kao anafrodizijak.
Vrba
Kada je u pitanju vrba, u ovom slučaju veoma je značajna njena kora. Od davnina je poznato da kora vrbe sadrži sastojke koje olakšavaju bol i groznicu. Nakon što je u devetnaestom stoljeću francuski hemičar izolirao glavni satojak vrbe, nazvao ga je salicin. Uskoro nakon toga, otkrivena je salicilna kiselina, koja je bila preteča poznatog aspirina ili acetil-salicilne kiseline.
Pored mnogobrojnih ljekovitih svojstava vrbe, ona se svrstava i u snažan anafrodizijak koji služi za suzbijanje spolne želje. Već tad je bilo poznato da vrba ,,pomaže u posebno ekstremnim oblicima seksualne perverzije, erotomanije i nimfomanije.” (Felter i Loyd, 1893.)
Erotomanija je poremećaj gdje je osoba snažno opsjednuta erotikom i pretjeranom seksualnom strašću prema osobama suprotnog spola. Dok je nimfomanija poremećaj koji se očituje preaktivnim libidom i opsesivnom željom za seksom. Kod mušaraca se ovaj poremećaj naziva satirijaza.
Konopljika
Konopljika je biljka veoma slična konoplji, a njeni mesnati crveno-crni plodovi se koriste kao začin, ali i anafrodizijak. Zbog toga što veoma uspješno slabi libido čovjeka, poznata je i pod nazivom ”Chaste-tree” (Drvo čednosti) i ‘‘Kaluđerski biber”. Tokom srednjeg vijeka bila je poznata kao biljka koja služi za odvraćanje od svjetovne ljubavi i mogla se pronaći u vrtovima samostana. Monasi su uzimali ovo sjeme kao začin, koje je ujedno imalo i prihvatljiv popratni efekat.
Rimljani su je nazivali agnusom, jer se kod Tesmoforijskih žena, koje su održavale čast i moral, služila kao napitak koji ograničava volju za seksom. Hiljadama godina se koristila zbog povoljnog utjecaja na hormonalni sistem žena, a moderne studije su potvrdile ovaj efekat. Hemijskom analizom dokazano je prisustvo steroidnih hormonskih komponenti.
Mashua
Mashua je biljka koja raste u planinama Anda, a širom svijeta poznat je njen korijen koji se uveliko koristi u Latinskoj Americi. Da ima anafrodizijačka svojstva, otkriveno je još u vrijeme kada su španski vojnici osvajali Latinsku Ameriku. jedan od tadašnjih šopanskih hroničara je zapisao da su vojnike hranili Mashua korijenjem, zbog čega su oni uspijevali da zaborave na svoje žene. Savremena istraživanja su pokazala da štakori pokazuju pad razine testosterona od 45% kada se hrane Mushua korijenjem. Međutim, zbog toga što je popularisana kao anafrodizijak, ova biljka je u novije vrijeme dovedena skoro do istrebljenja.
Sladić
Poznata biljka sladić se tradicionalno koristi u Kineskoj, Indijskoj i Grčkoj medicini, kada su u pitanju respiratorni i gastrointestinalni problemi. Međutim, poznata je i po svom estrogenskom efektu, jer je odlična za žene kada je u pitanju regulacija hormona. Što se tiče muškaraca, najnovija istraživanja pokazuju da uzmimanje korijena sladića može značajno sniziti njihovu razinu testosterona.
Timijan
Dvije začinske biljke iz porodice metvice jesu Ljetni timijan (Summer Savory) i Zimski timijan (Winter Savory). Dok je ljetna verzija timijana visoko cijenjena kao začin i lijek u narodnoj medicini, zimska verzija je omiljena biljka trajnica u vrtovima. Tokom stotina godina obje vrste su korištene kao seks droge. Ljetna verzija kao afrodizijak, a ona zimska za smanjenje seksualnog nagona, odnosno kao anafrodizijak.
Pored nevednih biljaka, u anafrodizijake, mnogi ubrajaju u Vijetnamski korijander, divlju salatu kao i sjeme bamije. Naime, fitosteroli u bamiji imaju estrogen djelovanje koje pomaže u reguliranju hormonalnih promjena.